KALORİFER TEMİZLİĞİ NEDİR? YAPILMASININ ÖNEMİ

kalorifer petek temizliği ne kadar sürer? Petek temizliği peteklerde oluşan kirliliklerin özel makine ve kimyasallarla sistemden uzaklaştırılmasına denir. Zamanla peteklerin iç yüzeylerinde kireç, çamur, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine neden olur.

PETEKLERİN KİRLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

 • Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa.
 • Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa.
 • Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa.
 • Musluklarınızdan çok az veya hiç su gelmiyorsa.
 • Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa.
 • Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa.
 • Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri varsa.
 • Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Petek temizliği yapılırken sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi artar. Kirliliklerin (çamur, balçık, kireç) sistemden uzaklaştırılması sonucu sistemdeki sıvı akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim artar. Verim artmasıyla yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar gözlemlenir.

Tesisat temizliği yapılmadan önce bir petekteki ısı dağılımı ve tesisat temizliği yapıldıktan sonra bir petekteki ısının dağılımı aşağıdaki gibi değişim göstermiştir.

kalorifer petek temizliği ne kadar sürer Yıllarca kullanılan petek ve kombilerin zamanla bakıma, temizliğe ihtiyacı vardır. Doğal gaz ve kalorifer tesisatlarında ortamın ısınması için ideal ısıyı sağlamak çok önemlidir. Çok çetin geçen soğuk kış aylarında yaşadığınız alanları radyatörler sayesinde ısıtıyorsunuz. Fakat zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve git gide yaşadığınız alanın ısınmadığını fark edersiniz. İşte bunun tek sebebi petek bakım ve temizliğini düzenli yapmamaktır.

Petek bakım ve temizliği düzenli yapılmayan doğal gaz ve kalorifer petek tesisatının içinde kir, balçık ve kireç gibi tıkanmalar meydana gelir ve ortama ideal sıcaklığı sağlamaz. Bu tür durumlarda petek temizliği özel kimyasal madde ve çözücüler kullanarak kir, kireç gibi atıkların dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu işlemede petek temizliği denilmektedir. Aslında bu tür temizliğin ana konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Çünkü asıl kirlilik peteklerde değil tesisatlarda olur. Çamur, kireç, çeper genellikle borularda olur. Birçok kişi bu işlemin oldukça meşakkatli ve pahalı olduğunu düşünerek petek temizliği yaptırmaktan kaçınır.

Fakat zamanla kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve çok yüksek doğal gaz faturaların gelmesine sebep olur. Oysaki doğal faturasına vereceğiniz parasının yarısından daha da az bir cüzi miktarda petek temizliği yaptırarak çok düşük enerji ile yaşadığınız tüm alanları ısıtabilirsiniz. 


4 thoughts on “KALORİFER TEMİZLİĞİ NEDİR? YAPILMASININ ÖNEMİ

 • Geri bildirim: HİZMETLERİMİZ NELERDİR? - AKDUMAN TESİSAT

 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:17 pm
  Permalink

  İş ahlakı olan, profesyonel, günün her saatinde hizmet veren, uygun fiatla kaliteli hizmet veren Mehmet Ustaya teşekkürü borç biliriz..

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:17 pm
  Permalink

  Kombi bakımı ve kalorifer petekleri temizleme noktasında profesyonel hizmet almanın adresi Akduman Tesisat

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:18 pm
  Permalink

  Çok memnun kaldık 10 numara

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir