SIK KARŞILAŞILAN KOMBİ ARIZALARI NELERDİR?

Sık karşılaşılan kombi sorunları ve nedenleri şunlar:
 • KURULUM HATALARI

Sık Karşılaşılan Kombi Sorunları, Kurulum hataları, tesisatın bir parçası olarak çalışan kombileri doğrudan etkiler. Bu tür hatalar genellikle tesisat kaçakları, yanlış plastik boru kaynağı, hatalı uygulama neticesinde boru çapının daralması, kaliteli radyatör vanalarının kullanılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Ancak sıva altı tesisatlarda eksikliklerinin tespiti güçtür. Bu nedenle kurulum hatalarından ortaya çıkan sirkülasyon ve dolayısıyla ısınma sorunun kaynağı genellikle kombiye mal edilir.

 • TESİSAT SU BASINCI ARIZASI

Sık Karşılaşılan Kombi Sorunları, Teknik olarak, kombiye tesisattan gelen suyun basıncı ortalama 1.5 bar olmalıdır. Bir su bardağı suyun bile tesisatınızdan dışarıya sızması, kombinizin yetersiz su basıncı arızası vermesine neden olabilir. Bu açıdan sistem su basıncı, kombinizin tesisat kaynaklı en önemli arıza nedenlerindendir.

 • KULLANICI HATALARI

Sık Karşılaşılan Kombi Sorunları, Kullanıcı hataları genellikle kombi kullanım kılavuzunun eksik okunduğu durumlarda gerçekleşmekte ve çoğu zaman kombinizi bir defa resetleme ile düzelmektedir. Ancak bazı durumlarda kalıcı arızalara da neden olabilir. Kullanıcı hatalarını şöyle sıralanabilir:

 • GAZ VANASI KAPALI İKEN KOMBİNİN ÇALIŞTIRILMASI

Sık Karşılaşılan Kombi Sorunları, En sık karşılaşılan kullanıcı hatalarından birisi gaz vanasının kapatılmasıdır. Bu durumunda kombi gerekli düzeltme yapılmadan tekrar devreye girmeyecektir. Bu tip durumlarda kullanma kılavuzlarından gerekli açıklamalar incelenerek veya yetkili servis çağrı merkezlerinden bilgi alınarak hareket etmek doğru olacaktır. Uzun süreli ayrılmalarda gaz vanasının kapatılması durumunda ise gaz vanasını mutlaka kombini çalıştırmadan önce açılmalıdır. Aksi halde kombi büyük olasılıkla arıza moduna geçecektir.

 • KOMBİNİN YAZ/KIŞ MODUNUN DOĞRU KULLANILMIYOR OLMASI

Sık Karşılaşılan Kombi Sorunları, Tüketiciler tarafından çok sık yapılan bir kullanım hatasıdır. Kombi yaz modunda iken tesisatı ısıtmayacaktır.

 • ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE VOLTAJ DALGALANMALARI

Elektrik kesintilerinde kombinin aç/kapa düğmesinin açık durumda kalması da, elektrik tekrar devreye verildiğinde oluşabilecek voltaj dalgalanması nedeniyle kombinin arıza vermesine neden olabilir. Elektrik kesilmesi durumunda kombiyi kapalı konuma getirmek ve elektrik verildikten bir süre sonra tekrar açmak iyi bir önlemdir.

 • DONMA

Kış aylarında en önemli sorunlardan biri, don korumasının aktif kalmasının sağlanabilmesidir. Açık ortamlara monte edilen kombilerin iç ortamda montajı yapılan cihazlara göre donma riski çok yüksektir. Sistem don korumasının aktif olabilmesi için elektrik sigortasının ve gaz vanasının açık olması gerekir. Sistem, don korumasına ihtiyaç duyduğunda cihaz sistem sıcaklığını minimum dereceye getirene kadar yanma meydana getirecektir. Yeterli gaz veya elektrik olmaması durumunda yanma oluşmayacak ve cihaz donma riski taşıyacaktır.
Yoğuşmalı cihazlarda kombinin donma riskine ilave olarak yoğuşma giderinin ve gider ağzının donmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Yoğuşma gideri uygun çapta olmalı ve izolasyonu yapılmış olmalıdır. Yoğuşma suyunun önünde herhangi bir engel bulunması halinde yoğuşma suyu cihaz içerisinde birikecek ve yanmayı engellediğinde sistem don koruması gerçekleşmeyecektir. Hem kurulum hem de kullanım sırasında don meydana gelecek sıcaklıklarda bu durumun gözlenmesi önemlidir.

 • HERMETİK BACA SİSTEMİNE SAHİP KOMBİLERDE TOZLANMA

Hermetik bacaya sahip tüm kombiler, yanma için gerekli oksijeni dış ortamdan alır. Dolayısıyla kombi, dış ortamdan toz vb. küçük parçacıkları da içine çekebilir. Toz, zaman içerisinde fan kanatları üzerinde tutunarak sese ve/veya sıkışmaya bağlı bozulmaya; yanma devrelerinde verim kaybına neden olabilir.

 • TESİSAT SUYUNUN KİRLENMESİ

Tesisat içerisinde dolaşan suyun kirlenmesine bağlı olarak kombi dönüş filtrelerinde daralma ve bu daralmaya bağlı sirkülasyon zayıflaması sonucunda son radyatörlerde ısınma sorunu oluşabilir. Eğer kombiye uzak olan radyatörlerin tamamında veya bir kısmında ısınmama sorunu görünüyorsa, bu durum sirkülasyonun zayıflığına işaret eder. Tesisatın dönüş hattı üzerinde kombiye yakın bir noktada filtre kullanılması kombinin korunması için önemlidir. Bakım sırasında bu fitreler yetkili servisler tarafından kontrol edilerek temizlenir. 


5 thoughts on “SIK KARŞILAŞILAN KOMBİ ARIZALARI NELERDİR?

 • Geri bildirim: DOĞALGAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR? - AKDUMAN TESİSAT

 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:13 pm
  Permalink

  Tesekkürler,kaliteli hizli tecrübeli iscilik..Ve temiz calisma.👍Sayin Mehmet Akduman ve yardimcisi tesekkür ederim size

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:13 pm
  Permalink

  Akduman tesisatı online bulduğumuz için ilk başta tereddutle yaklasmamiza rağmen; sonucunda gördüğümüz hizmetten dolayı çok memnun kaldık. Bayram gününde bile ulaşılabilir olduklarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:13 pm
  Permalink

  Öncelikle tam bir beyefendi, kendisini yetiştirmiş, iyi bir esnaf. Buradaki yorumlara bakarak kendisine ulaştım ve mahçub etmediği için çok teşekkür ederim. Kaliteli iş yapıyor ve kaliteye önem veriyor. Dediği zamanda geliyor, güven veriyor. Kendisi ile ahbab olduk. İşini iyi yapana Allah bereket versin.

  Yanıtla
 • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 1:14 pm
  Permalink

  gercek anlamda kaliteli ve hızlı hizmet icin isinin ehli olan mehmet bey e tesekkur ederiz gonul rahatligiyla guvenebilirsiniz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir